چرا سرِ خودمان کلاه می گذاریم؟

امروز ( شنبه 23 مهر ) انفجار دو بمب در اهواز موجب کشته شدن 4 نفر و زخمی شدن بیش از 70 نفر شد. هر آدم منصفی حتی اگر اهل سیاست و اخبار هم نباشد حق می دهد که یک چنین حادثه ای را مهم ترین رویداد  روز کشور بدانیم. اما در این میان نحوه ی پرداختن صدا و سیما یا همان رسانه ی ملی(!) به این قضیه خیلی جالب است؛ رسانه ای که ادعا می کند نماد اطلاع رسانی و شفاف سازی است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

1- در حالی که خبرِ این حادثه به احتمال زیاد یکی از مهم ترین اخبار رسانه های بزرگ خبری دنیا مثل BBC (۱ و ۲) قرار دارد، در اخبار رسانه ی ملی به عنوان خبر پنجم پخش می شود و تازه بیشتر از یک دقیقه هم زمان صرف آن نمی شود.

 

2- گزارشگر صدا وسیما با چنان آب و تاب و اطمینانی از دست داشتن استکبار جهانی در این حادثه صحبت می کرد که انگار در یکی از شهرهای عراق یا فلسطین گزارش تهیه می کند. صدا و سیما از کجا مطمئن است که این حادثه کار دشمنان نظام – و به طور اخص آمریکا و انگلیس – بوده است؟ شکی نیست که من در مقام دفاع از دشمنان نظام نیستم و باز هم شکی نیست که در صورت تحقیق، ردپایی از دشمن و به خصوص انگلیس – مظهر تفرقه افکنی – در این حادثه پیدا می شود؛ اما صدا و سیما با چه مدرکی قبل از تحقیق و تفحص و یافتن علت حادثه آن را به دشمن، نسبت می دهد؟ از کجا معلوم که این انفجارها کارِ دوستان نادان نظام نباشد؟ همان هایی که در سال های نه چندان دور، عده ای را به بهانه ریشه کن کردن فساد(!) ترور کرده و به قتل رساندند؟

 

3- درست است که حادثه تنها سه چهار ساعت قبل از پخش خبر آن اتفاق افتاده بود، اما آیا گزارشگر صدا و سیما در اهواز نمی توانست با یکی از مسؤولین امنیتی صحبت کند و آخرین ابعاد حادثه را جویا شود؟

 

4- چرا صدا و سیما از حوادث مختلف گوشه و کنار دنیا از جمله انفجارهای عراق، حوادث فلسطین، زلزله پاکستان و حتی از کشورهایی مثل گینه بیسائو و سومالی(!) تصاویر مفصل و گویا پخش می کنند، اما برای حادثه ای که در این کشور و در یکی از مهم ترین شهرهای آن اتفاق افتاده فقط 40-50 ثانیه تصویر دارد که بیشتر از نصف آن هم مصاحبه با مردمِ محل است؟

 

این رفتار صدا و سیما عجیب نیست، تازه هم نیست. ما عادت کرده ایم که اخبار واقعی دنیا و حتی کشورمان را از خبرگزاری های خارجی و یا سایت های خصوصی و مستقل از نظام و دولت بشنویم. اما آیا می توانیم سرِ خودمان کلاه بگذاریم؟!!!

 

( این مطلب رو حدود ساعت 10 شنبه شب یعنی بعد از پخش خبر ساعت 21 شبکه ی یک نوشتم. ببخشید اگه بیش از حد رسمی و سیاسی شد. راستی 11 روز گذشت. ماه رمضان رو می گم. فرصتی نمونده ها. باید آماده بشیم برای یه زندگی تازه. دعا هم یادتون نره. )

 

تکميل: افتخاری ديگر برای قوه قضائيه!!!

اون از اطلاع رسانی شفاف صدا و سيما اين هم از شاهکار قوه ی قضائيه. سايت خبری بازتاب (پربيننده ترين سايت خبری فارسی زبان) فيلتر شده. مطمئنم که توی اين مدت آمار بيننده های سايت های خبری بيگانه مثل بی بی سی -متعلق به انگليس- به سرعت افزايش پيدا می کنه. وقتی که اجازه نديم اخبار مملکت توسط خودی ها منتشر بشه نبايد انتظار داشته باشيم که مردم اخبار رو از سايت های خبری دشمن! -که ممکنه هزار تا شايعه هم قاطی خبرهاشون بکنند- دنبال نکنند. آفرين به قوه ی قضائيه!

/ 14 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد (ساده و صميمي)

بنام خدا، جواد جان سلام، بابا ما كه هر وقت ميايم اينجا، اخمات تو همه. مگه نمي دوني قلب ما ضعيفه! چه خبر. طاعات و عباداتت قبول. خيلي التماس دعا. ياحق

مینا

سلام.طاعات قبول باشه.اقا جون اينم يه جورشه..به قوله قديميا که ميگفتن مرغ همسايه قازه..خبرای ما برای اونها جالبه و در عوض هم خبراهای اونها برای ماجالبتره...همه چی خارجيش بهتره(بد آموزی(چشمک))

فاطمه

به نام خدا و با سلام..نماز و روزه تون قبول...راستش من هم با نظر خاله زهرا موافقم...اين يک جور سياست است که به نظر من خيلی هم خوبه...درهرحال..ما هم از بابت اين حادثه متاسفيم...از شما هم کلی التماس دعا...موفق باشيد

حامد کشکول

سلام بر تو اي منافق ، ای ضد انقلاب ، ای استکبار جهانی . و در آخر : جانا سخن از زبان ما می گويی . وقتی در خونه شما هم بمب گذاشتن ديگه از اين حرفای بدبد نمی زنی .

دختر شرقی

دوست گرامی! اين بار اول نيست که کم بودن تلفات جانی حوادث، به خصوص اين بمب گذاريهای اخير، نشان از سطحی بودن مسئله دارد!! حتی ۵۰ کشته هم برايمان عادی شده است چه برسد به ۳- ۴ تا!! خدايی، در خبرها و گزارشها و نشست ها و تحليل ها و تفسیرها و چه ها و چه ها، چقدر به اين درگيريهای اخير غرب کشور و مسائل جاری در آن، که منجر به از دست رفتن چندين تن از هم ميهنان، چه در غالب سرباز وطن و چه مردم عادی گردید، پرداخته شد؟؟؟! مردم را در بی خبری وانهادن و بی اهميت جلوه دادن موضوع، به بهانه حفظ آرامش عمومی و غيره، بدترين خيانت به احساس و منطق مردم است، که چون امروزی از کشته شدن « تنها »! ۳ - ۴ تن از هم وطنانمان آنهم در بمب گذاری بدست عوامل استکبار! همچين ککمان هم نگزد! باور کن ما کم در استکبار شدن اين استکبارها مسئول نيستيم!! آنقدر که با اين سرکوفتهای در پيت، بدانها بها داده ايم! مَثَل ما، مصداق آن حکيمی ست که مستأصل از درمان بيمارش، با ديدن پالان خر در نزديکی بستر بيمار، گفت: آهان! بيمار خر خورده است!!!! .....

دختر شرقی

راستی! بعضی ها آنقدر ضعیفند که هر بازتابی! چشمانشان را می زند!! ..

<--- @®@$ --------> يك بي نشان!!!

سلام. طاعات و عبادات قبول. بايد بگم که منم تا چند وقت پيش نمی دونستم و صدا و سيما هم واقعا خيلی اين مساله رو کم اهميت جلوه داد.

مریم

سلام آقا جواد گل...ممنون که سر زديد..ضمن قبولی فرمايشات شما ..بر خلاف آن که خاله زهرای عزيز فرموده بودند ..درسته که آنها همه اتفاقها را به ما نسبت می دهند ولی پشت اين انتساب چنان دستگاه خبر پراکنی قدرتمندی قرار دارد که می توانند با تلفيقی از اخبار راست و دروغ هر مطلبی را هر چند نادرست به مخاطب بقبولانند ولی صدا و سيمای ما آنچنان قوی عمل کرده که حتی در کشور خودمان هم نتوانسته اطمينان مخاطبان را بدست آورد (دليل آن همين کامنتهاي است که برای اين مطلب گذاشته شده که نمونه ای از خروار است)..موفق باشی

مریم

در ضمن نماز و روزه هاتون هم قبول حق ..التماس دعا

hamid

با سلام وعرض ادب ايام شهادت مولا علی عليه السلام را تسليت عرض می کنم خوب ما معمولا این گونه ایم باید بهتر باشیم التماس دعا